reklama

Elektronická kniha a čo potrebujeme, aby sme ju mohli čítať?

Stáva sa, že narazíte na súbor s koncovkou pdb, prc atď. Ak sa ho pokúsite otvoriť uvidíte len písmenkový zmätok, čo s tým? Áno jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o elektronickú knihu vo formáte PalmDoc. Čítačiek tohoto formátu je na internete pomerne dosť. Líšia sa od seba kvalitou, množstvom funkcií a svojím určením pre ten-ktorý operačný systém. Jednou z čítačiek, ktorá vám pobeží vo Windows aj v GNU/Linuxe je FBReader.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Pred niekoľkými rokmi sa tvrdilo, že elektronické knihy do niekoľkých rokov nahradia tie papierové. Tvrdenie síce malo svoju logiku, ale zapadlo medzi tvrdenia podobného druhu ako boli tie o zániku kín a divadiel pri vzniku televízie. Napriek tomu tu elektronické knihy sú a majú svoj okruh čitateľov. Uvádzam pár argumentov pre ich podporu:

  • šetríte lesy

  • lepšia a ľahšia prenositeľnosť

  • nemajú takmer žiadne nároky na priestor (úľava pri sťahovaní)

  • rýchlejšie dohľadanie niektoráho termínu, kapitoly alebo hesla pomocou fulltextu

Aby som bol ale objektívny, doma stále preferujem klasickú knihu, ktorú si môžem ohmatať a ovoňať.

Vráťme sa ale späť k samotnému programu. FBReader je multiplatformová elektronická čítačka kníh pre GNU/Linux, Windows, Zaurus, Sharp, Nokiu 770, desktopy a ďalšie platformy. Poradí si s formátmi ako Palmdoc, Plucker, zTxt, psioni TCR, obyčajný text, HTML a RTF. Zaznamenal som problémy s niektorými pdb súbormi, bolo ich však málo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S kódovaním textu nie sú problémy, bez problémov zvláda slovenčinu aj češtinu, tá sa nachádza aj v nastaveniach. V Language For Encoding Detection slovenčina síce chýba ale keďže je tam čeština, nestretol som sa so žiadnymi problémami pri slovenskom texte.

Tento program sa štandardne nachádza v distribučných repozitároch, ak ho tam nenájdete, pripadá do úvahy kompilácia. Pre užívateľov Windows je inštalácia triviálnou záležitosťou.

V prípade, že chcete program skompilovať, z domovských stránok si stiahnite zdrojový balíček. Pre Debian Etch sú k dispozícii skompilované balíčky s knižnicami GTK+, Qt3 a Qt4. Pred samotnou kompiláciou sa uistite, či máte v systéme knižnicu libenca, ak nie, doinštalujte ju zo štandardných repozitárov svojej distribúcie.
Po rozbalení balíčka doň vojdite trebárs pomocou midnight commandera a otvorte súbor **/makefiles/target.mk nájdite tieto riadky: TARGET_ARCH = win32

UI_TYPE = win32

SkryťVypnúť reklamu
reklama

zakomentujte ich #TARGET_ARCH = win32

#UI_TYPE = win32

ďalej nájdite riadky #TARGET_ARCH = desktop

#UI_TYPE = gtk

#UI_TYPE = qt

#UI_TYPE = qt4

a odkomentujte riadky podľa toho, s ktorými knižnicami ich chcete skompilovať a architektúru desktop. V mojom prípade to bolo Qt3: TARGET_ARCH = desktop

#UI_TYPE = gtk

UI_TYPE = qt

#UI_TYPE = qt4

Nasleduje samotná kompilácia a inštalácia: $ su

$ configure && make && make install

Prajem Vám príjemné chvíle strávené pri čítaní trebárs Stopárovho sprievodcu po Galaxii.

Užitočné odkazy: Vytváříme elektronické knihy pro PDA

Juraj Búš

Juraj Búš

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemám rád škatuľky. V politickom kompase mi vyšlo, že názorovo stojím niekde pri Gándhím. Umiestnenie na grafe sa zhodovalo s liberálnou ľavicou. Ak bol teda Gándhí ľavicový liberál, tak som ním asi aj ja :-)Jabber:xjurajx@njs.netlab.cz Zoznam autorových rubrík:  Open SourceKnihySci-Fi a FantasyZo životaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu