reklama

NULL - Čierna diera systému

Po zverejnení zápisku Vo Svete Null> som dostal pár otázok ohľadom toho, čo je Null? Na objasnenie Null nie je nula. Null je proste čierna diera v Unix a Linuxových súborových systémoch. A čo má teda čierna diera spoločné s nejakým svetom? Vysvetlím...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Linuxový súborový systém sa v rôznych publikáciách vysvetľuje na podobe stromu s koreňom obráteným smerom nahor (koreň ako root - hlavný prípojný bod systému), s kmeňom, konármi a olistením. Ja som si na rozdieľ od tohoto podobenstva predstavil tento súborový systém ako budovu, označme ju pracovným termínom "Ideálny úrad".

Po vstúpení do vchodových dverí označených ako /root sa ocitnete na chodbe v ktorej sa nachádzajú rôzne dvere, ale spravidla sú to tieto:

Za dverami s označením /bin pracujú tí najdôležitejší pracovníci, bez služieb ktorých sa žiadny úrad nezaobíde. Niekde pri dverách s tabuľkou /bin určite nájdete dvere s označením /boot. Toto sú tie najdôležitejšie dvere celého úradu. Za nimi sa nachádza srdce celého systému, niečo ako malý jadrový generátor. Ideálny úrad zvaný GNU/Linux má tento jadrový generátor monolotický, to znamená, že sú doň integrované rôzne ovládacie prvky, prepínače a množstvo ovládacích panelov s ktorými jadrový generátor komunikuje a pomocou ktorých sa ovláda. Za tými istými dverami sú spravidla ešte dvere s ceduľkou /grub, čo je vlastne vrátnica, s malým okienkom von z budovy, ktorá vás môže ale aj nemusí do budovy vpustiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za dverami /etc sedia byrokrati so svojimi predpismi, nariadeniami, zákonmi. Toto je oddelenie, ktoré vydáva inštrukcie, ako sa má ten-ktorý človek správať a čo má robiť. Vedľa týchto dverí nájdete určite ďalšie dvere s nápisom /home. Tu sú kancelárie všetkých zamestnancov. Za dverami /root sa nachádza kancelária generálneho riaditeľa.

Ak vstúpite do dverí s označením /mnt môžete uvidieť niekoľko ďalších dverí, no nemusia tam byť ani jedny. Tieto dvere slúžia ako prechody do externých budov alebo zariadení. Ak chcete priamo vstúpiť do budovy iného úradu (nachádzame sa predsa v ideálnom úrade), použijeme práve tieto dvere nasledované dverami s ceduľkou názvu patričného úradu. Generálny riaditeľ môže vydať príkaz, že nie každý môže vstúpiť do týchto dverí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bez dverí /lib by mohol asi pracovať máloktorý úrad, je to knižnica a bez kníh v tejto knižnici si žiadny úradník ani neškrtne. Za dverami /sbin sedia podobní úradníci ako za dverami /bin, títo sa však môžu viac triasť o svoje miesto, keďže nie sú až takí nepostrádateľní ako ich kolegovia zo sesterskej kancelárie, môžu byť totiž kedykoľvek nahradení kolegami s podobnými vlohami.

Zostáva nám ešte niekoľko dôležitých dverí, pričom jedny si nechávam na záver zámerne. Za dverami /usr je všetko čo nie je bezpodmienečne potrebné k fungovaniu úradu, ale zvyšuje to jeho komfort. Teda rôzne prístroje, nástroje, sklady atď. Oddelenie pod označením /var môže mať veľké rozmery ale aj minimálne, nachádzajú sa tam rôzne kontrolné mechanizmy, záznamy o činnosti úradu, prijaté dáta ale aj sieň na komunikáciu s verejnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na hlavnej chodbe sa môže nachádzať a zvyčajne sa aj nachádza niekoľko ďalších dverí, za nimi sú obvykle údržbárske dielne. V rôznych úradoch môžu niesť rôzne názvy ako: /cdrom, /initrd, /lib32, /lib64, /lost+found, /media, /opt, /proc, /srv, /sys, /tmp.

Ako som sľúbil, na záver som si nechal dvere s nápisom /dev. Za týmito dverami sa nachádzajú rôzne zariadenia s ktorými komunikujete priamo alebo pomocou sprostredovateľa fstab z kancelárie byrokratov /etc. V praxi to vyzerá asi tak, že keď chcete vstúpiť napríklad do úradu Ministerstva Financií, idete do dverí /mnt otvoríte dvere s ceduľkou "Ministerstvo financií" a ak máte na to oprávnenie, vstúpite dnu. Zabezpečí vám to práve byrokrat fstab, ktorý však musí poznať skutočné umiestnenie tohoto úradu, toto sa ale v skutočnosti nachádza za dverami /dev, tam má však len kódové označenie, ktoré sa človeku veľmi zle pamätá. Preto vám jeho vstup byrokrat fstab sprostredkuje do dverí a pod názvom, ktorý poznáte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A prichádzame k cieľu. Za dverami /dev sa nachádza aj zariadenie /NULL. Práve toto je tá čierna diera systému. Načo vpodstate slúži? Predstavte si že potrebujete zmerať záťaž niektorých komponentov v počítači a v rámci testu musíte spustiť program, ktorý vykonáva zložité výpočty. Tento program má nejaký výstup, ktorý môže pomerne rýchlo zaplniť váš pevný disk, je tu ale možnosť, presmerovať výstup takéhoto programu do našej čiernej diery, teda do /dev/null, kde sa dáta proste strácajú. Čas od času sa tam posielajú aj ľudia, ktorí vám lezú na nervy :-)

Zariadenie NULL ma zaujalo ani nie tak po technickej stránke ako po stránke imaginárnej. Veď v skutočnosti platí, že žiadna hmota a teda ani dáta, ktoré sú zhmotnené vo svojej binárnej forme na médiu sa strácať nemôžu, môžu sa len meniť a pretvárať. Teda čo sa deje s dátami po vstupe do tohoto zariadenia? Dnes viem, že vysvetlenie je triviálne, ale napriek tomu som umiestnil do tohoto zariadenia svet - Svet Null. Pôvodne ma toto zariadenie veľmi fascinovalo, až tak, že som dvere s nápisom Null otvoril a vstúpil dnu.

Juraj Búš

Juraj Búš

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemám rád škatuľky. V politickom kompase mi vyšlo, že názorovo stojím niekde pri Gándhím. Umiestnenie na grafe sa zhodovalo s liberálnou ľavicou. Ak bol teda Gándhí ľavicový liberál, tak som ním asi aj ja :-)Jabber:xjurajx@njs.netlab.cz Zoznam autorových rubrík:  Open SourceKnihySci-Fi a FantasyZo životaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu